VO2max: co to jest i jak go poprawić treningiem w 8 tygodni
VO2max to największa ilość tlenu, jaką Twój organizm potrafi pobrać i zużyć w ciągu minuty podczas maksymalnego wysiłku; podaje się go w mililitrach na kilogram masy ciała na minutę [1]. W amerykańskim rejestrze FRIEND mediana zmierzona w laboratorium u mężczyzn w wieku 20–29 lat wyniosła 48,0 ml/kg/min, u kobiet 37,6, a w wieku 70–79 lat odpowiednio 24,4 i 18,3 [2]. Interwały o wysokiej intensywności podnoszą go w badaniach wyraźniej niż bieg ciągły: u 40 umiarkowanie wytrenowanych mężczyzn w badaniu Helgeruda i wsp. z 2007 roku 4 × 4 minuty biegu przy 90–95% tętna maksymalnego, 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni, dały wzrost VO2max o 7,2% [3]; nasz plan na 8 tygodni niżej dokłada do nich spokojne biegi. Suplement interwałów nie zastąpi, ale witamina C pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych i po nich przy 200 mg ponad zalecaną dzienną dawkę; kapsułka Vit C PROMAKER (1000 mg) spełnia ten warunek [4][5].
Ceny i składy pochodzą z kart produktów z 25 października 2026 roku. Przedtreningówkę PRO ONE z beta-alaniną znajdziesz w kategorii przed treningiem, a produkty na trening i zawody z ceną porcji porównujemy w rankingu suplementów dla biegaczy.
Spis treści
- Co to jest VO2max i co mówi o kondycji?
- Jaki jest pułap tlenowy u mężczyzn i kobiet? Normy VO2max według wieku
- Jak zmierzyć VO2max bez laboratorium?
- Jak szybko podnieść VO2max? Trening interwałowy 4 × 4 minuty
- Jakie suplementy przy treningu na VO2max?
- Najczęściej zadawane pytania
- Podsumowanie
- Źródła
Najkrótsze odpowiedzi
- Co to jest VO2max? Maksymalny pobór tlenu w ml/kg/min; o jego wysokości decyduje głównie to, ile krwi serce przepompuje w minutę, a nie to, ile tlenu wyciągną mięśnie [1].
- Jak podnieść VO2max? Interwałami 4 × 4 minuty przy 90–95% tętna maksymalnego: u umiarkowanie wytrenowanych mężczyzn 3 takie treningi w tygodniu dały po 8 tygodniach +7,2%, więcej niż bieg ciągły o tej samej pracy [3].
- Jak go zmierzyć bez laboratorium? Szacunek: 15,3 × tętno maksymalne ÷ tętno spoczynkowe; błąd ok. 4,5% przy zmierzonym tętnie maksymalnym [9].
- Co dołożyć do interwałów? Przedtreningówka PRO ONE 500 g: 3400 mg beta-alaniny i 200 mg kofeiny w porcji 20 g, 25 porcji za 89,99 zł, ok. 3,60 zł za porcję; beta-alanina i kofeina nie mają oświadczeń zdrowotnych UE [16].
Co to jest VO2max i co mówi o kondycji?
VO2max, po polsku pułap tlenowy, to górna granica tego, ile tlenu Twoje serce, płuca i krew potrafią dostarczyć do pracujących mięśni, a mięśnie zużyć. Według przeglądu Bassetta i Howleya z 2000 roku u zdrowych ludzi ogranicza go przede wszystkim dostarczanie tlenu, czyli pojemność minutowa serca, a wzrost VO2max po treningu wynika głównie z większej objętości krwi wyrzucanej przy każdym skurczu [1]. Sam VO2max nie przesądza o wyniku w biegu: liczą się też ekonomia biegu i procent pułapu, który utrzymasz na dystansie [1].
Dla zdrowia ta liczba znaczy dużo. W metaanalizie Kodamy i wsp. z 2009 roku (33 badania kohortowe, 102 980 zdrowych osób) każdy 1 MET wyższej wydolności, czyli ok. 3,5 ml/kg/min, wiązał się z ryzykiem zgonu niższym o 13% [6]. W kohorcie Cleveland Clinic (122 007 pacjentów, mediana obserwacji 8,4 roku) śmiertelność spadała wraz z wydolnością bez widocznej górnej granicy korzyści [7]. To dane obserwacyjne: pokazują związek, nie dowodzą, że sama poprawa VO2max wydłuża życie.
Jaki jest pułap tlenowy u mężczyzn i kobiet? Normy VO2max według wieku
Mediany z rejestru FRIEND, zebrane z 7 783 testów na bieżni z analizą gazów w ośmiu laboratoriach w USA, to jeden z laboratoryjnych punktów odniesienia, opublikowany w 2015 roku: 48,0 ml/kg/min u mężczyzn i 37,6 u kobiet w wieku 20–29 lat oraz 24,4 i 18,3 w wieku 70–79 lat [2]. Połowa badanych w danym wieku miała wynik wyższy od mediany, połowa niższy. Publikacja podaje osobne mediany dla każdej dekady; w streszczeniu, z którego korzystamy, są tylko skrajne grupy wieku, dlatego tabela pokazuje te dwie. Różnica przekrojowa między kolejnymi grupami wieku wynosiła tam średnio ok. 10% na dekadę [2]. Aktualizacja FRIEND z 2022 roku (22 379 testów z 34 laboratoriów, wiek 20–89 lat) podaje dla bieżni średni spadek mediany o 13,5% na dekadę, a nowe normy dla bieżni są o 1,5–4,6 ml/kg/min niższe niż te z 2015 roku [22].
Na telefonie przesuń tabelę w bok.
| Wiek | Mężczyźni (ml/kg/min) | Kobiety (ml/kg/min) |
|---|---|---|
| 20–29 lat | 48,0 | 37,6 |
| 70–79 lat | 24,4 | 18,3 |
Spadek z wiekiem przyspiesza: w Baltimore Longitudinal Study of Aging (810 zdrowych osób w wieku 21–87 lat, mediana obserwacji 7,9 roku) szczytowy pobór tlenu malał o 3–6% na dekadę u dwudziesto- i trzydziestolatków, a po siedemdziesiątce o ponad 20% na dekadę, niezależnie od deklarowanej aktywności [8]. Kto ma największe VO2max? Osoby z wysoką pojemnością minutową serca, najczęściej trenujące wytrzymałościowo od lat [1]; część przewagi jest dziedziczna, o czym niżej.
Jak zmierzyć VO2max bez laboratorium?
Dokładny pomiar to test wysiłkowy z analizą wydychanych gazów, tak powstały normy FRIEND [2]. W domu możesz go oszacować z tętna. Uth i wsp. w 2004 roku zmierzyli VO2max u 46 dobrze wytrenowanych mężczyzn w wieku 21–51 lat i pokazali, że wynik odpowiada iloczynowi 15,3 × (tętno maksymalne ÷ tętno spoczynkowe); błąd oszacowania wyniósł ok. 4,5% przy zmierzonym tętnie maksymalnym i ok. 7,8%, gdy policzono je ze wzoru z wieku [9]. Przykład: tętno spoczynkowe 60 i maksymalne 190 uderzeń na minutę dają 15,3 × 190 ÷ 60 = ok. 48 ml/kg/min. Metodę sprawdzono tylko u wytrenowanych mężczyzn, więc u kobiet i początkujących traktuj ją jako orientacyjną [9]. Tętno spoczynkowe zmierz rano, przed wstaniem z łóżka.
Drugą drogą jest test Coopera: 12 minut biegu na maksymalnym wysiłku, którego dystans Cooper w 1968 roku skorelował z VO2max zmierzonym na bieżni [10]. Zegarki sportowe szacują VO2max z tętna i tempa; porównuj trend z tygodnia na tydzień, bo czujnik optyczny na nadgarstku mierzy tętno mniej dokładnie niż pas na klatce piersiowej [19].
Jak szybko podnieść VO2max? Trening interwałowy 4 × 4 minuty
Interwały o wysokiej intensywności mogą zwiększać VO2max, a w części badań dawały większą poprawę niż trening ciągły o tej samej pracy. W badaniu Helgeruda i wsp. 40 umiarkowanie wytrenowanych mężczyzn trenowało 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni jedną z czterech metod o tej samej łącznej pracy: grupa 4 × 4 minuty przy 90–95% tętna maksymalnego z 3 minutami truchtu przy 70% poprawiła VO2max o 7,2%, grupa 15 s/15 s o 5,5%, a bieg ciągły przy 70% i bieg progowy przy 85% tętna maksymalnego nie dały istotnej zmiany; objętość wyrzutowa serca po interwałach wzrosła o ok. 10% [3]. Metaanaliza Milanovicia i wsp. z 2015 roku (28 badań, 723 zdrowe osoby w wieku 18–45 lat) policzyła, że wobec braku treningu bieg ciągły dodaje 4,9, a interwały 5,5 ml/kg/min, a w osobnej analizie porównującej interwały bezpośrednio z treningiem ciągłym oszacowana przewaga interwałów wyniosła 1,2 ml/kg/min (95% CI 0,3–2,1), najbardziej u osób z niską wydolnością wyjściową [11]. Metaanaliza Bacona i wsp. z 2013 roku (37 badań, 334 osoby) policzyła dla 6–13 tygodni interwałów średnio +0,51 l/min, a dla programów z dłuższymi interwałami ok. +0,8–0,9 l/min [12]. Skąd ten wzrost? W przeglądzie Rosenblata i wsp. z 2022 roku po takich interwałach maksymalna objętość wyrzutowa serca wzrosła o 14,1%, a pojemność minutowa o 12,6% [13].
Na telefonie przesuń tabelę w bok.
| Tygodnie | Interwały | Spokojne biegi (ok. 70% tętna maksymalnego, pełne zdania) | Przejście dalej, gdy |
|---|---|---|---|
| 1–2 | 1 trening: 3 × 4 min | 2 × 40 min | w obu tygodniach trzecie powtórzenie kończysz w 90–95% tętna maksymalnego, a trucht sprowadza tętno do ok. 70% |
| 3–4 | 1 trening: 4 × 4 min | 2 × 40–50 min | czwarte powtórzenie w tym samym tempie co pierwsze, bez objawów z akapitu o bezpieczeństwie |
| 5–7 | 2 treningi: 4 × 4 min, co najmniej 2 dni między nimi | 2 × 40–60 min | spokojne biegi nadal w pełnych zdaniach; poranne tętno spoczynkowe jak zwykle |
| 8 | 1 trening: 4 × 4 min na początku tygodnia | 1 × 40 min | na końcu tygodnia test Coopera lub szacunek z tętna w tych samych warunkach co przed planem |
Helgerud testował każdą metodę osobno i tylko interwały, bez spokojnych biegów; nasz plan jest propozycją redakcji, której jako całości nie badano. Progresja idzie jedną zmianą naraz: najpierw czwarte powtórzenie, potem druga jednostka interwałowa, a ostatni tydzień jest lżejszy przed pomiarem. Kontrola zmęczenia: jeśli nie spełniasz warunku przejścia, poranne tętno spoczynkowe jest wyraźnie wyższe niż zwykle, spokojny bieg męczy albo boli Cię coś poza zwykłą bolesnością mięśni, powtórz tydzień albo zamień interwał na spokojny bieg. Udział intensywnej pracy policzyliśmy czasem: w tygodniach 5–7 to 32 minuty powtórzeń ze 160–200 minut biegu, czyli ok. 16–20% czasu (przy spokojnych biegach po 50 minut ok. 18%), ale 2 z 4 jednostek, czyli 50% jednostek; w przeglądzie Seilera z 2010 roku zawodnicy trenujący 10–13 razy w tygodniu wykonywali ok. 80% jednostek nisko, a ok. 20% z pracą o wysokiej intensywności, więc tego rozkładu nasz plan nie odwzorowuje i nie twierdzimy, że jest z nim zgodny [20]. Jeśli dopiero zaczynasz, najpierw przejdź plan z tekstu jak zacząć biegać, a potem 4-tygodniowy plan treningu interwałowego. Odpowiedź na trening bywa bardzo różna: w HERITAGE Family Study 481 nieaktywnych dorosłych trenowało 20 tygodni, VO2max wzrósł średnio o ok. 400 ml/min, ale część osób nie zyskała prawie nic, a inne ponad 1 l/min, przy odziedziczalności odpowiedzi szacowanej na 47% [14].
Bezpieczeństwo: osoby, które nie ćwiczą regularnie i mają chorobę serca, płuc, nerek lub cukrzycę, oraz każdy z objawami przy wysiłku powinni według stanowiska ACSM z 2015 roku porozmawiać z lekarzem przed intensywnymi interwałami; to samo dotyczy każdego, u kogo objawy sugerujące chorobę serca, np. ból w klatce piersiowej, duszność niewspółmierna do wysiłku czy zawroty głowy, pojawiają się podczas biegu [15]. Jeśli taki objaw wystąpi w trakcie powtórzenia, przerwij trening i przed powrotem do interwałów skonsultuj się z lekarzem. Osobną sytuacją jest podejrzenie zawału: według NHS to ból lub ucisk w klatce piersiowej, który może promieniować do ramion, szyi lub szczęki, z dusznością, potami, nudnościami, bladością skóry lub zasłabnięciem; wtedy od razu wezwij pomoc pod numerem 112 [21].
Jakie suplementy przy treningu na VO2max?
Żaden suplement nie zastąpi interwałów; produkty z tej sekcji to dodatek do planu, a nie sposób na wyższy VO2max. Beta-alanina i kofeina nie mają zatwierdzonych oświadczeń zdrowotnych w UE, więc przy przedtreningówce opisujemy wyłącznie skład, porcję, cenę i bezpieczeństwo. Jeśli przed interwałami chcesz wypić gotową porcję przedtreningową, wybierz PRO ONE 500 g PROMAKER: porcja 20 g rozpuszczona w 350–400 ml wody, wypita 20–30 minut przed treningiem, raz dziennie i tylko w dni treningowe, zawiera 3400 mg beta-alaniny, 9000 mg L-cytruliny, 2500 mg betainy i 200 mg kofeiny; 25 porcji kosztuje 89,99 zł, ok. 3,60 zł za porcję [16]. Według karty beta-alanina może powodować przemijające mrowienie skóry; produkt jest dla dorosłych, nie dla dzieci i kobiet w ciąży, a ze względu na 200 mg kofeiny nie łącz go z kawą, napojami energetycznymi ani innymi źródłami kofeiny i nie pij go przed snem; może zawierać mleko, soję i orzeszki ziemne [16]. Przy lekach przyjmowanych na stałe, chorobach serca lub nadciśnieniu zapytaj lekarza, zanim sięgniesz po przedtreningówkę z kofeiną. Co wiadomo z badań o samej beta-alaninie, omawiamy osobno we wpisie o beta-alaninie.
Witamina C ma oświadczenie UE: pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych i po nich, pod warunkiem spożycia 200 mg dziennie ponad zalecaną dzienną dawkę [4]. Oświadczenie nie zależy od liczby treningów w tygodniu, a decyzja o suplementacji jest Twoja. Jeśli chcesz pokryć ten warunek jedną kapsułką, Vit C 1000 mg PROMAKER daje 1000 mg kwasu L-askorbinowego (1250% RWS), 90 kapsułek za 25,98 zł, ok. 0,29 zł dziennie [5]; rozporządzenie nie wykazuje dodatkowej korzyści z 1000 mg wobec 200 mg ponad dawkę zalecaną, a czy 1000 mg to nie za dużo, wyjaśniamy we wpisie o witaminie C 1000 mg. Karta odradza produkt dzieciom, a w ciąży, przy karmieniu, kamicy nerkowej, hemochromatozie i niewydolności nerek zaleca konsultację z lekarzem [5].
Po interwałach zjedz posiłek z węglowodanami i białkiem według zasad z tekstu o diecie biegacza. Jeśli po treningu nie masz czasu na posiłek, Pro WPC 2000 g daje w 30 g proszku z wodą 21,6 g białka i 112,5 kcal (ok. 77% energii z białka), 66 porcji za 239,99 zł, ok. 3,64 zł za porcję; z mlekiem doliczasz jego wartości [17]. Białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej, a oświadczenia dotyczą żywności, która ma z białka co najmniej 12% energii [4][18]. Pro WPC zawiera białko mleka i lecytynę sojową, więc nie jest dla osób z alergią na białka mleka lub soję ani z nietolerancją laktozy [17].
Produkty opisane w artykule
Najczęściej zadawane pytania
Czy VO2max z zegarka jest dokładny?
Zegarek podaje szacunek, nie pomiar. W badaniu Gillinova i wsp. z 2017 roku (50 dorosłych; bieżnia, rower, orbitrek) pas na klatce piersiowej zgadzał się z EKG niemal idealnie (współczynnik zgodności 0,996), a czujniki optyczne na nadgarstku od 0,67 do 0,92, najgorzej na orbitreku [19]. Skoro tętno z nadgarstka bywa niedokładne, to i wyliczony z niego VO2max ma błąd; porównuj wartości z tych samych warunków.
Czy kreatyna albo kofeina mają oświadczenie UE o VO2max?
Żadna z nich nie ma oświadczenia o pułapie tlenowym. Oświadczenie UE dla kreatyny dotyczy wydolności fizycznej w następujących po sobie krótkich seriach intensywnych ćwiczeń przy 3 g dziennie, a nie pułapu tlenowego; kiedy ma sens u biegacza, piszemy we wpisie o kreatynie dla biegaczy [4]. Kofeina nie ma oświadczenia zdrowotnego UE; PRO ONE dostarcza jej 200 mg w porcji, więc w dniu, w którym go pijesz, nie dokładaj kawy ani napojów energetycznych [16], a bezpieczne ilości opisujemy w tekście ile kofeiny dziennie.
Ile razy w tygodniu robić interwały na VO2max?
W badaniu Helgeruda interwały były jedynym treningiem, 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni [3]. W naszym planie zaczynasz od 1 jednostki interwałowej, a od 5. tygodnia robisz 2, z co najmniej 2 dniami między nimi; to propozycja redakcji, nie protokół z badania. Przegląd Seilera opisuje zawodników z 10–13 jednostkami tygodniowo, więc jego rozkładu 80/20 nie przenosimy na 4 jednostki amatora [20].
Czy da się zatrzymać spadek VO2max z wiekiem?
Spadek dotyczył wszystkich grup aktywności w badaniu z Baltimore, ale osoby aktywne startują z wyższego poziomu, więc w tym samym wieku mają wyższy pułap [8]. Metaanaliza Milanovicia obejmowała tylko wiek 18–45 lat, więc wielkości efektu interwałów nie przenoś wprost na starsze osoby [11].
Dlaczego moje VO2max nie rośnie mimo treningu?
Sprawdź kilka możliwych przyczyn: czy w protokole 4 × 4 docierasz do jego celu, czyli 90–95% tętna maksymalnego w ostatnich 2 minutach powtórzenia (tętno rośnie z opóźnieniem, więc pierwsze minuty bywają niższe), czy program trwa dość długo i czy odpoczywasz między interwałami. Próg 90% dotyczy tego protokołu, nie każdego treningu: w metaanalizie Milanovicia VO2max rósł także po biegu ciągłym [11]. Część osób odpowiada na ten sam trening słabo z przyczyn dziedzicznych, co pokazało HERITAGE Family Study [14]. Sprawdź też, czy zegarek nie zaniża tętna [19]. Jeśli mimo poprawnego planu wydolność spada albo pojawiają się kołatania serca, duszność lub omdlenia, przerwij interwały i skonsultuj się z lekarzem [15].
Podsumowanie
- VO2max to maksymalny pobór tlenu w ml/kg/min; mediany FRIEND: 48,0 (mężczyźni) i 37,6 (kobiety) w wieku 20–29 lat, 24,4 i 18,3 w wieku 70–79 lat.
- W badaniach rośnie wyraźniej po interwałach niż po biegu ciągłym: 4 × 4 min przy 90–95% tętna maksymalnego, 3 razy w tygodniu, dały u umiarkowanie wytrenowanych mężczyzn +7,2% w 8 tygodni; w metaanalizie interwały dodają ok. 1,2 ml/kg/min więcej niż bieg ciągły. Nasz plan na 8 tygodni: od 1 do 2 interwałów tygodniowo plus spokojne biegi, z zasadą przejścia.
- Szacunek domowy: 15,3 × tętno maksymalne ÷ tętno spoczynkowe (błąd ok. 4,5–7,8%); test Coopera; zegarek tylko do śledzenia trendu.
- Suplementy to dodatek: PRO ONE przed interwałami (3400 mg beta-alaniny i 200 mg kofeiny w porcji, 3,60 zł za porcję; beta-alanina bez oświadczenia UE), Vit C 1000 mg przy intensywnych treningach, Pro WPC, gdy brakuje białka po treningu.
Źródła
- Bassett D.R. Jr, Howley E.T., 2000, Limiting factors for maximum oxygen uptake and determinants of endurance performance, Medicine and Science in Sports and Exercise, 32(1): 70–84 (przegląd: VO2max ogranicza dostarczanie tlenu przez układ krążenia; wzrost po treningu wynika głównie z większej pojemności minutowej serca; o wyniku na dystansie decydują też ekonomia biegu i procent wykorzystania VO2max; PubMed 10647532). DOI: 10.1097/00005768-200001000-00012
- Kaminsky L.A., Arena R., Myers J., 2015, Reference Standards for Cardiorespiratory Fitness Measured With Cardiopulmonary Exercise Testing: Data From the Fitness Registry and the Importance of Exercise National Database, Mayo Clinic Proceedings, 90(11): 1515–1523 (7 783 maksymalne testy na bieżni z analizą gazów, 8 laboratoriów w USA, osoby 20–79 lat bez chorób serca; mediana VO2max 48,0 u mężczyzn i 37,6 ml/kg/min u kobiet w wieku 20–29 lat oraz 24,4 i 18,3 w wieku 70–79 lat; spadek ok. 10% na dekadę; PubMed 26455884). DOI: 10.1016/j.mayocp.2015.07.026
- Helgerud J., Høydal K., Wang E. i wsp., 2007, Aerobic high-intensity intervals improve VO2max more than moderate training, Medicine and Science in Sports and Exercise, 39(4): 665–671 (40 zdrowych, umiarkowanie wytrenowanych mężczyzn; 4 grupy o tej samej pracy, 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni: bieg ciągły 70% HRmax, bieg progowy 85% HRmax, 15 s/15 s przy 90–95% HRmax, 4 × 4 min przy 90–95% HRmax z 3 min przy 70%; VO2max +5,5% (15/15) i +7,2% (4 × 4) według autorów, przy średnich grupowych odpowiednio 60,5 → 64,4 i 55,5 → 60,4 ml/kg/min podanych w streszczeniu, istotnie więcej niż w grupach ciągłej i progowej; objętość wyrzutowa serca +ok. 10%; PubMed 17414804). DOI: 10.1249/mss.0b013e3180304570
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci, Dz.U. UE L 136 z 25.5.2012, z późn. zm. (witamina C pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych i po nich, warunek: 200 mg dziennie ponad zalecaną dzienną dawkę; białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej, dla żywności będącej co najmniej źródłem białka; kreatyna: wzrost wydolności fizycznej przy następujących po sobie krótkich seriach ćwiczeń o dużej intensywności, warunek 3 g dziennie; wykaz nie zawiera oświadczeń dla beta-alaniny ani kofeiny). eur-lex.europa.eu
- Karta produktu Witaminy C Promaker Vit C 90 kaps. (ID 49; 1 kapsułka dziennie w trakcie posiłku: 1000 mg kwasu L-askorbinowego, 1250% RWS; skład: kwas L-askorbinowy, otoczka z żelatyny wołowej; 90 kapsułek; nie dla dzieci; ciąża, karmienie, kamica nerkowa, hemochromatoza, niewydolność nerek: konsultacja z lekarzem; cena 25,98 zł; odczyt API i strony 25.10.2026; cena dzienna 25,98 / 90 = ok. 0,29 zł, przeliczenie własne). promaker.eu – Vit C 90 kaps.
- Kodama S., Saito K., Tanaka S. i wsp., 2009, Cardiorespiratory fitness as a quantitative predictor of all-cause mortality and cardiovascular events in healthy men and women: a meta-analysis, JAMA, 301(19): 2024–2035 (metaanaliza 33 badań kohortowych; 102 980 osób i 6 910 zgonów; ryzyko względne zgonu z dowolnej przyczyny 0,87 (95% CI 0,84–0,90) na każdy 1 MET wyższej wydolności, zdarzeń sercowo-naczyniowych 0,85; 1 MET przeliczono na ok. 3,5 ml O2/kg/min zgodnie z definicją jednostki; PubMed 19454641). DOI: 10.1001/jama.2009.681
- Mandsager K., Harb S., Cremer P., Phelan D., Nissen S.E., Jaber W., 2018, Association of Cardiorespiratory Fitness With Long-term Mortality Among Adults Undergoing Exercise Treadmill Testing, JAMA Network Open, 1(6): e183605 (retrospektywna kohorta 122 007 pacjentów Cleveland Clinic po próbie wysiłkowej, mediana obserwacji 8,4 roku; śmiertelność odwrotnie proporcjonalna do wydolności bez górnej granicy korzyści; najniższa vs najwyższa grupa HR 5,04 (95% CI 4,10–6,20); PubMed 30646252). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2018.3605
- Fleg J.L., Morrell C.H., Bos A.G. i wsp., 2005, Accelerated longitudinal decline of aerobic capacity in healthy older adults, Circulation, 112(5): 674–682 (Baltimore Longitudinal Study of Aging; 375 kobiet i 435 mężczyzn w wieku 21–87 lat bez chorób serca, mediana obserwacji 7,9 roku; spadek szczytowego VO2 o 3–6% na dekadę w wieku 20–39 lat i ponad 20% na dekadę po 70. roku życia, większy u mężczyzn od czterdziestki, we wszystkich kwartylach deklarowanej aktywności; PubMed 16043637). DOI: 10.1161/CIRCULATIONAHA.105.545459
- Uth N., Sørensen H., Overgaard K., Pedersen P.K., 2004, Estimation of VO2max from the ratio between HRmax and HRrest – the Heart Rate Ratio Method, European Journal of Applied Physiology, 91(1): 111–115 (46 dobrze wytrenowanych mężczyzn w wieku 21–51 lat, test na bieżni; współczynnik 15,3 ml/min/kg wyznaczony u 10 osób; u pozostałych 36 błąd standardowy oszacowania 2,7 ml/min/kg, ok. 4,5%, a przy tętnie maksymalnym przewidzianym z wieku 4,7 ml/min/kg, ok. 7,8%; walidacja tylko u wytrenowanych mężczyzn; PubMed 14624296). DOI: 10.1007/s00421-003-0988-y
- Cooper K.H., 1968, A means of assessing maximal oxygen intake. Correlation between field and treadmill testing, JAMA, 203(3): 201–204 (korelacja dystansu 12-minutowego biegu z VO2max zmierzonym na bieżni; PubMed 5694044). pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
- Milanović Z., Sporiš G., Weston M., 2015, Effectiveness of High-Intensity Interval Training (HIT) and Continuous Endurance Training for VO2max Improvements: A Systematic Review and Meta-Analysis of Controlled Trials, Sports Medicine, 45(10): 1469–1481 (28 badań kontrolowanych, 723 zdrowe osoby w wieku 18–45 lat, wyjściowe VO2max 40,8 ± 7,9 ml/kg/min, programy ≥ 2 tygodnie; wobec grup bez treningu: trening ciągły +4,9 (±1,4), interwały +5,5 (±1,2) ml/kg/min; interwały vs trening ciągły +1,2 (±0,9) ml/kg/min, więcej przy niższej wydolności wyjściowej i dłuższych programach; PubMed 26243014). DOI: 10.1007/s40279-015-0365-0
- Bacon A.P., Carter R.E., Ogle E.A., Joyner M.J., 2013, VO2max trainability and high intensity interval training in humans: a meta-analysis, PLoS One, 8(9): e73182 (37 badań, 334 zdrowe osoby poniżej 45 lat, 40 grup treningowych; interwały lub interwały z treningiem ciągłym przez 6–13 tygodni, ≥ 3 dni w tygodniu; wzrost VO2max o 0,51 l/min (95% CI 0,43–0,60); w 9 badaniach z dłuższymi interwałami ok. 0,8–0,9 l/min z odpowiedzią u wszystkich badanych; PubMed 24066036). DOI: 10.1371/journal.pone.0073182
- Rosenblat M.A., Granata C., Thomas S.G., 2022, Effect of Interval Training on the Factors Influencing Maximal Oxygen Consumption: A Systematic Review and Meta-Analysis, Sports Medicine, 52(6): 1329–1352 (32 badania, 369 osób w wieku 18–65 lat; po interwałach wysokiej intensywności maksymalna objętość wyrzutowa +14,1% i pojemność minutowa serca +12,6%, masa lewej komory +7,4% u nieaktywnych; po sprintach interwałowych gęstość naczyń włosowatych +13,8% u aktywnych; PubMed 35041180). DOI: 10.1007/s40279-021-01624-5
- Bouchard C., An P., Rice T. i wsp., 1999, Familial aggregation of VO2max response to exercise training: results from the HERITAGE Family Study, Journal of Applied Physiology, 87(3): 1003–1008 (481 nieaktywnych dorosłych z 98 rodzin, 20 tygodni treningu na cykloergometrze; średni wzrost VO2max ok. 400 ml/min, od braku zmiany do ponad 1 l/min; odziedziczalność odpowiedzi do 47%; PubMed 10484570). DOI: 10.1152/jappl.1999.87.3.1003
- Riebe D., Franklin B.A., Thompson P.D. i wsp., 2015, Updating ACSM's Recommendations for Exercise Preparticipation Health Screening, Medicine and Science in Sports and Exercise, 47(11): 2473–2479 (model kwalifikacji ACSM oparty na obecnej aktywności, rozpoznanej chorobie sercowo-naczyniowej, metabolicznej lub nerek, objawach sugerujących taką chorobę i planowanej intensywności; osoby nieaktywne z chorobą oraz osoby z objawami powinny uzyskać zgodę lekarza przed rozpoczęciem lub zwiększeniem intensywności ćwiczeń; PubMed 26473759). DOI: 10.1249/MSS.0000000000000664
- Karta produktu Suplement Przedtreningowy Wieloskładnikowy Promaker PRO ONE 500 g (ID 163; porcja 20 g w 350–400 ml wody, raz dziennie, 20–30 min przed treningiem, tylko w dni treningowe: L-cytrulina 9000 mg, beta-alanina 3400 mg, betaina bezwodna 2500 mg, L-tyrozyna 2000 mg, tauryna 1000 mg, kofeina 200 mg, sód 176 mg, potas 300 mg, magnez 56,25 mg; bez kreatyny; 25 porcji; zawiera kofeinę, nie zaleca się dzieciom i kobietom w ciąży; nie łączyć z kawą, napojami energetycznymi i innymi źródłami kofeiny, nie przed snem; beta-alanina może powodować przejściowe mrowienie skóry; produkt dla dorosłych; może zawierać mleko (w tym laktozę), soję, orzeszki ziemne; nie przekraczać 20 g dziennie; cena 89,99 zł; odczyt API 25.10.2026; cena porcji 89,99 / 25 = ok. 3,60 zł, przeliczenie własne). promaker.eu – PRO ONE 500 g
- Karta produktu Odżywka Białkowa Koncentrat Promaker Pro WPC 2000 g (ID 32; porcja 30 g proszku, wartości dla proszku: 21,6 g białka, 2,01 g węglowodanów, 1,53 g tłuszczu, 112,5 kcal; przy mleku dochodzą jego wartości; 66 porcji; zawiera białko mleka i lecytynę sojową; nieodpowiedni przy alergii na białka mleka i soję oraz nietolerancji laktozy; cena 239,99 zł, wariant waniliowy; odczyt API i strony 25.10.2026; energia z białka 21,6 × 4 / 112,5 = ok. 77% i cena porcji 239,99 / 66 = ok. 3,64 zł, przeliczenia własne). promaker.eu – Pro WPC 2000 g
- Rozporządzenie (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności, załącznik (źródło białka: co najmniej 12% wartości energetycznej środka spożywczego pochodzi z białka). eur-lex.europa.eu
- Gillinov S., Etiwy M., Wang R. i wsp., 2017, Variable Accuracy of Wearable Heart Rate Monitors during Aerobic Exercise, Medicine and Science in Sports and Exercise, 49(8): 1697–1703 (50 zdrowych dorosłych, średnio 38 lat; bieżnia, rower stacjonarny, orbitrek; zgodność z EKG: pas Polar H7 rc = 0,996, Apple Watch 0,92, TomTom Spark 0,83, Garmin Forerunner 235 0,81, Scosche Rhythm+ 0,75, Fitbit Blaze 0,67; najgorzej na orbitreku z ruchem ramion; PubMed 28709155). DOI: 10.1249/MSS.0000000000001284
- Seiler S., 2010, What is best practice for training intensity and duration distribution in endurance athletes?, International Journal of Sports Physiology and Performance, 5(3): 276–291 (przegląd badań opisowych zawodników wytrzymałościowych trenujących 10–13 razy w tygodniu: ok. 80% jednostek o niskiej intensywności (mleczan ok. 2 mmol/l), ok. 20% z pracą o wysokiej intensywności, np. interwały przy ok. 90% VO2max; brak dowodów, że większy udział interwałów daje u wytrenowanych długofalowe korzyści; PubMed 20861519). DOI: 10.1123/ijspp.5.3.276
- NHS, Heart attack (objawy zawału serca: ból w klatce piersiowej odczuwany jako ucisk lub ściskanie, który może promieniować do ramion, szyi i szczęki, duszność, nudności lub wymioty, poty, blada, sina lub szara skóra; przy bólu w klatce piersiowej ściskającym lub promieniującym do ramion, szyi lub szczęki, ciężkiej duszności albo utracie przytomności natychmiast wezwać pogotowie, w Wielkiej Brytanii 999, w Polsce 112; odczyt 25.10.2026). nhs.uk
- Kaminsky L.A., Arena R., Myers J., Peterman J.E., Bonikowske A.R., Harber M.P., Medina Inojosa J.R., Lavie C.J., Squires R.W., 2022, Updated Reference Standards for Cardiorespiratory Fitness Measured with Cardiopulmonary Exercise Testing: Data from the Fitness Registry and the Importance of Exercise National Database (FRIEND), Mayo Clinic Proceedings, 97(2): 285–293 (22 379 testów, 16 278 na bieżni i 6 101 na cykloergometrze, 34 laboratoria w USA, pozornie zdrowi dorośli 20–89 lat; mediany spadały z wiekiem i były wyższe u mężczyzn; średni spadek na dekadę 13,5% (4,0 ml/kg/min) na bieżni i 16,4% na cykloergometrze; normy dla bieżni o 1,5–4,6 ml/kg/min niższe niż w 2015 roku; PubMed 34809986). DOI: 10.1016/j.mayocp.2021.08.020
Grafika główna tego artykułu została przygotowana z pomocą sztucznej inteligencji (AI). Zdjęcia produktów pochodzą ze sklepu promaker.eu.